Spotkanie z ratownikami medycznymi - klasa 3B

Dnia 27.04.2018r w klasie 3b odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi pogotowia ratunkowego. Na spotkaniu ratownicy udzielali instruktażu, oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Pani Ewa - ratownik  oraz mama Tomasza, uświadomiła uczniom na czym polega jej praca. Jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Uświadomiła uczniom iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Przypomniała uczniom ważne telefony alarmowe .

Ratownicy demonstrowali zasady postępowania na miejscu wypadku, opisując jakie czynności i w jakiej kolejności należy podejmować  ratując rannych. Pokazano uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej, jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej.

Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pani Ewa wyjaśniła, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedziała uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników medycznych.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję oraz poświęcony nam czas.