Sprawozdanie z warsztatów „Działamy dla klimatu”

W dniu dzisiejszym tj. 7 grudnia 2020 roku odbyły się warsztaty on-line pt. „Działamy dla klimatu”, w których udział wzięli uczniowie naszej klasy. Organizatorem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Fundacja BOŚ oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 9.00, wcześniej każdy z nas zalogował się na stronę internetową uzyskując dostęp (www.dzialamydlaklimatu.pl). Spotkanie otworzył Pan Adam Guibourgé-Czetwertyński, Podsekretarz stanu
w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który przywitał nas, zachęcając do udziału w kolejnej już inicjatywie skierowanej do młodzieży.

Przedstawił krótko temat warsztatów, którym było wykorzystanie materiałów, założenia idei zero waste oraz przygotowanie ekologicznych ozdób świątecznych. Następnie przekazał głos przedstawicielom Młodzieżowej Rady Klimatycznej, którzy opowiedzieli nam nad czym pracują na co dzień, aby przeciwdziałać zmianom klimatu.

Młodzieżowa Rada Klimatyczna jest organem doradczym i opiniodawczym przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, składa się z 32 osób w wieku od 15 do 26 lat. Następnie Pan Wojciech Kaczmarczyk wprowadził uczestników  do ekologicznych warsztatów. Dla stu pierwszych osób, które prawidłowo wypełnią quiz, przygotowano niespodzianki – materiały edukacyjno - promocyjne dla naszych szkół. Nam się to udało.

 Pierwszym eko warsztatem było „kreatywne zastosowanie szklanych słoików – jako podejście zero waste”, które poprowadziła ekologiczna edukatorka – Anna Jaklewicz. W idei zero waste chodzi o zmniejszenie ilości śmieci i tworzyw sztucznych (plastiku), które stanowią największe zagrożenie dla środowiska. Zachęciła ona do używania produktów zero waste, takich jak  szampony i odżywki
w kostce, szczoteczki bambusowe itp. Ponadto proponowano też używanie szkła zamiast plastiku. Pokazano jak wykonać ze sznurka konopnego i słoika - ekologiczny kwietnik lub świecznik. Następnie należało odpowiedzieć na pytanie testowe, aby przejść do następnego warsztatu. Po tym pojawił się spot - Drugie życie szkła.

Pani Dominika Łabędzka poprowadziła kolejny warsztat pod tytułem „Czy ozdoby świąteczne mogą być bardziej eko?” Zaprezentowano, jak wykonać ozdoby świąteczne z wysuszonej pomarańczy, cynamonu i liści laurowych. Po nim pojawił się spot - Drugie życie plastiku.

Paweł Wojtyga poprowadził warsztat kulinarny pt. „Zero waste w kuchni – przepis na świąteczny, piernikowy chleb bananowy z chałką”. Na koniec, podsumowując warsztaty, wystąpił ponownie Wojciech Kaczmarczyk, który zaprosił wszystkich uczestników do udziału w quizie finałowym. Po tym warsztaty zostały zakończone.

Uważam, że taki rodzaj spotkania nie był straconym czasem. Wszystkie warsztaty były dla mnie ciekawe, udało mi się wykonać ekologiczną ozdobę świąteczną.

 

Magdalena Skiba

uczennica kl.8a

Ruda Śląska, 7grudnia 2020