Wycieczka kl.5b i kl.4a do Wieliczki 2014

30 kwietnia uczniowie klasy 4a i 5b pod opieką p.Greinert, p.Drażyk i p.Paszek brali udział w wycieczce do Wieliczki.

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata.

To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Pokonali blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów i zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię.

Początek zaczął się w szybie Daniłowicza. To tutaj poznali swojego przewodnika, który podczas wędrówki opowiadał im o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej odwiedzi niezwykłe miejsca, solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze.

Poznali także inną stronę Kopalni. Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzeli dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Na powierzchnię wyniosła ich winda - jak mówi się w Kopalni - na świat.

Następnie uczniowie mieli okazję poznać i podziwiać przepiękne okazy solniczek w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Na wystawie prezentowane były m.in. misternie wykonane solniczki, np. w kształcie samolotu czy pozłacanych stateczków z żeglarzami.

Pogoda nie zwiodła, humory dopisywały. Wspomnienie zostaną na zawsze.