Zajęcia regionalne w śląskiej ańcli „O górnictwie po śląsku”

Święto górników „Barbórka” obchodzona jest 4 grudnia, jest to bardzo uroczysty dzień. Dzień wyjątkowy dla wszystkich górników a także mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska. W tym dniu nasze myśli kierujemy przede wszystkim do tych, którzy pracują głęboko pod ziemią, do górników a także osób, które swoją drogę zawodową wiążą z przemysłem wydobywczym.

Uczniowie klasy 8a postanowili przypomnieć młodszym koleżankom i kolegom z klasy 2a, jak wiele symboli, tradycji i różnorodnych wierzeń związanych jest z zawodem górnika. Najczęściej z górnictwem kojarzy się nam: kult św. Barbary, mundur górniczy- wyraz tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej oraz spotkania Gwarków inaczej karczmy górnicze.
Na zajęciach swoją obecnością zaszczycił nas Pan Marcin Bubolc, członek orkiestry górniczej grający na trąbce. Pan Marcin wraz z Hanią uczennicą klasy 2a, która grała na flecie, wykonali wiele pieśni związanych z tradycją Barbórkową i nie tylko. Podsumowaniem zajęć był konkurs wiedzy podczas którego sprawdziliśmy jaką wiedzę i umiejętność godania mają nasi uczniowie.
Nie obyło się bez maszketów, były kopalnioki, oblaty, kołocz z makiem. Zajęcia zakończyły się w wspólnym śpiewem przy akompaniamencie trąbki i fletu. Celem zajęć było kształtowanie szacunku do ludzi ich ciężkiej pracy i tradycji.
Oj działo się działo moi roztomili, godali my, śpiewali i maszkecili!

Halina Duda
Anna Seiler