Program "OSEhero"

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu "OSEhero".

Jaki jest cel projektu?

Celem projektu jest zbudowanie społeczności nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców.

Dzięki projektowi OSEhero zwiększy się świadomość dotycząca cyberzagrożeń w szkołach oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Udział w projekcie pozwoli nauczycielom i całej społeczności szkolnej wspierać pozytywne zachowania online oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w procesie nauczania, w tym umiejętność krytycznego myślenia i refleksyjnego wykorzystywania zasobów znajdujących się w internecie.

Celem projektu jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale przede wszystkim włączenie nauczycieli w aktywne działania w swoich szkołach.

Uczestnicy projektu OSEhero będą mogli organizować inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa oraz aktywnie korzystać z materiałów edukacyjnych.

Kto jest organizatorem projektu?

Organizatorem i wykonawcą projektu OSEhero jest NASK-PIB. Projekt jest realizowany w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Jakie zadania czekają uczestników projektu OSEhero?

• Upowszechnianie (w dowolnej formie) w swojej szkole materiałów edukacyjnych dotyczących cyberbezpieczeństwa przygotowanych przez ekspertów OSE.
  • Realizacja co najmniej dwóch inicjatyw w swojej szkole z zakresu cyberbezpieczeństwa i zgłoszenie ich za pośrednictwem Portalu (np. spotkania tematyczne dla rady pedagogicznej, zajęcia dla uczniów, spotkania z rodzicami, spotkania dla społeczności szkolnej, konkursy, projekty szkolne i międzyszkolne, udział w Dniu Bezpiecznego Internetu).
  • Udział w co najmniej jednym szkoleniu i dwóch spotkaniach przy kawie zorganizowanym dla uczestników w ramach projektu OSEhero.

Jak zorganizowany jest projekt?

OSEhero to projekt realizowany w cyklach roku szkolnego. Każda edycja rozpoczyna się na początku roku szkolnego rekrutacją do projektu, a kończy w czerwcu kolejnego roku kalendarzowego nadaniem uczestnikom, którzy zrealizowali wyznaczone zadania – tytułów OSEhero.