“ODBLASKOWA ŚWIETLICA W SP2”.

Nasza szkoła SP2 to miejsce, w którym uczeń nie tylko zdobywa wiedzę ale także kształtuje swoją osobowość w taki sposób, aby mógł  przewidywać skutki własnego postępowania, unikał nadmiernego ryzyka i poczuwał się do odpowiedzialności za podejmowane przez siebie działania.

Zapewnienie bezpieczeństwa wiąże się zatem z edukacją oraz wychowaniem naszych dzieci umożliwiającym poznanie rozmaitych zagrożeń, przejawów, skutków i sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Na zajęciach pozalekcyjnych w naszej świetlicy uczymy dzieci  bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, dbania o swoje bezpieczeństwo w życiu społecznym oraz  umiejętności reagowania na sytuacje trudne i nagłe.

Już od pierwszych dni  września  nasi  uczniowie uczestniczyli w pozalekcyjnych zajęciach świetlicowych, które miały na celu uwrażliwienie na problematykę związaną z bezpieczeństwem w drodze do i ze szkoły.

Nasza świetlica, to

“ODBLASKOWA ŚWIETLICA W SP2”

Problematyka poruszana na pozalekcyjnych zajęciach świetlicowych:

•   Najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
  •   Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na terenie szkoły.
  •   Utrwalenie znajomości podstawowych znaków drogowych.

Podczas zajęć nauczyciele poruszali temat bezpiecznego poruszania się w szkole, po drogach, na przerwach, na boisku, w domu jak również bezpieczne zachowanie się w świetlicy szkolnej. Dzieci  brały udział w pogadankach  na temat bezpieczeństwa na drodze oraz o konieczności  noszenia  na co dzień odblasków. Uczniowie klas młodszych kolorowali ilustracje związane z tą tematyką oraz brali udział w zabawach ruchowych  i scenkach dramowych  utrwalających   poznane   zasady bezpieczeństwa oraz znajomość znaków drogowych.

Nauczyciele czytali i omawiali z dziećmi  publikacje książkowe :

•      “Jestem bezpieczny na ulicy, na podwórku, w lesie”.
  •      “Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego”.
  •      “Ostrożnie”.

Nasze dzieci oglądały filmy edukacyjne:

•    „Bezpieczeństwo na drodze”.
  •    „Bezpieczne zachowania”.
  •    „Jak przechodzić przez ulicę”.
  •    „Dbajmy o bezpieczeństwo”.

Przeprowadzone arsztaty  plastyczne:

•  „Samochód”- wydzieranie z kolorowego papieru”.
  •  „Sygnalizacja świetlna”- wycinanie i kolorowanie.
  •  “Jestem widoczny o zmierzchu” – “Logo odblasku”, “Rymowanki odblaskowe”.
  •  “Znaki drogowe  z tektury, plasteliny i patyczków”.

Naszą troską jest stałe edukowanie dzieci  w zakresie bezpieczeństwa

Maria Jaskólska