BHP w czasie ferii

"Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych"

Drodzy uczniowie, rodzice i opiekunowie!!!!!.

Zbliżają się ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży są okresem szczególnie radosnym. To  czas odpoczynku oraz zabawy. Wszyscy podczas ferii korzystamy z uroków zimy. Wielu z Was jeździ na łyżwach, nartach, zjeżdża na sankach czy też korzysta z innych uroków zimowych sportów i zabaw. Każda szkolna przerwa ma oderwać Was od nauki i codziennych problemów, ale nie zwalnia od myślenia, zwłaszcza gdy dotyczy własnego bezpieczeństwa. Zapewne chcielibyśmy, aby te ferie były bezpieczne. Dlatego przypominamy kilka ważnych zasad:

1.      Powinniście uprawiać swój sport na specjalnie do tego przeznaczonych miejscach.

2.      Nie powinniśmy zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że wpadniemy pod samochód.

3.      Nie należy przywiązywać bez wiedzy kierowcy, swoich śnieżnych pojazdów do aut. Kończy się to najczęściej wypadkami.

4.      Nie ślizgamy się na łyżwach po cienkiej warstwie lodu na jeziorze i innych zbiornikach wodnych. Pamiętajcie, że wystarczy kilka cieplejszych dni, aby z grubego lodu na jeziorze czy stawie pozostała jedynie cienka warstwa. Ślizganie się na zamarzniętych zbiornikach wodnych może spowodować pęknięcie lodu i w efekcie utopienie się.

5.      Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy - możesz spowodować wypadek. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami, w których umieściłeś coś twardego np. kamień lub lód - możesz zrobić mu krzywdę.

6.      Zima to pora roku kiedy bardzo łatwo o przemoczenie ubrania i wychłodzenie organizmu, należy jak najszybciej zdjąć mokre rzeczy, osuszyć ciało i szybko założyć suche ubranie, wskazanym jest napić się gorącej herbaty.

Zabawa na śniegu jest wspaniała, może dostarczyć nam wiele przyjemności i radości, dlatego rzucając się śnieżkami, zjeżdżając na sankach, nartach, ślizgając się na łyżwach  pamiętajmy żeby robić to "z głową" bez niepotrzebnego ryzyka.

Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych ferii