Wrzesień w świetlicy szkolnej

W pierwszym miesiącu roku szkolnego wszystkiego uczymy się na nowo. Przypominamy sobie zasady i obyczaje panujące w świetlicy. Dowiadujemy się, w których salach będziemy przebywać, które panie będą nam towarzyszyć i organizować zajęcia, z którymi klasami będziemy spędzać czas w poszczególnych dniach tygodnia. Starszym opanowanie reguł dotyczących zgłaszania wejść i wyjść, korzystania z gier i zabawek, zachowania podczas zajęć prowadzonych przez panie i podczas swobodnej zabawy oraz w trakcie pobytu na boiskach i placu zabaw nastąpiło dość szybko. Nieco trudniej mieli pierwszoklasiści, dla których życie w świetlicy było nowe i nieznane, choć w dużej mierze przypominało przedszkole.

Podczas wrześniowych zajęć poświęciliśmy wiele chwil tematyce koleżeństwa i kultury osobistej oraz wzajemnemu poznaniu się. Mówiliśmy o potrzebie dbania o życzliwą i przyjazną atmosferę, o gotowości niesienia pomocy, o poszanowaniu swoich i cudzych rzeczy, a także wszystkich elementów stanowiących wyposażenie świetlicowych sal.

Pod koniec miesiąca wszelkie zasady, prawa i obowiązki były znane i rozumiane, zarówno przez starszym jak i młodszych. Ciekawe, czy będziemy o nich pamiętać i stosować w praktyce? W razie trudności z pomocą przyjdą panie.