Nadanie szkole sztandaru - o naszym święcie po raz kolejny

„Niektórym ludziom sztandary służą jako żagle”

Jacek Wejroch

Sztandar to symbol budujący poczucie przynależności, symbol walki o wolność. To swoisty manifest własnej tożsamości, polskości. To jedyny w swoim rodzaju znak współuczestniczenia w określonej grupie. Sztandar to również fizyczna reprezentacja najważniejszych wartości, tradycji oraz ogromna więź, jaka łączy tych, dla których jest drogowskazem.
            Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Wyplera w Rudzie Śląskiej swą uroczystość nadania sztandaru miała w wyjątkowy dzień - 14 października 2015 roku.
Z samego rana dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście przemaszerowali do kościoła pw. św. Barbary w Rudzie Śląskiej, gdzie w czasie uroczystej mszy, koncelebrowanej przez księdza proboszcza Jerzego Nowaka oraz ojca jezuitę Willibalda Wyplera i księdza Michała Wilka, został poświęcony sztandar szkoły.
            Po nabożeństwie uroczystości ponownie przeniosły się na teren szkoły.
Pojawiło się wielu zaproszonych gości:

- wiceprezydent Miasta Ruda Śląska Pan Michał Pierończyk,
- przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska Pan Kazimierz Myszur,
- naczelnik Wydziału Oświaty Pani Aleksandra Piecko,
- dyrektor Delegatury w Gliwicach Śląskiego Kuratorium Oświaty Pani Jadwiga Króliczek,
- wiceprzewodniczący Rady Miasta Pan Krzysztof Rodzoch,
- radni: Pan Władysław Dryja, Pan Jakub Wyciślik,
- wielebny Ksiądz Proboszcz parafii św. Barbary w Rudzie Śląskiej Bykowinie- Jerzy Nowak
- ksiądz Michał Wilk, ojciec jezuita Willibald Wypler,
- prezes ZNP Pani Irena Gajdzik,
- prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Pani Teresa Wacławek,
- dyrektorzy szkół i przedszkoli,
- poprzedni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Pan Jerzy Stelmach,
- rodzina Jana Wyplera, patrona szkoły,
- przedstawiciele Rady Rodziców,
- Przyjaciele Szkoły,
- pozostali goście.

Kolejny etap uroczystości miał miejsce w sali gimnastycznej. Przy dźwiękach werbli wprowadzone zostały poczty sztandarowe Gimnazjum nr 6 im. Wojciecha Korfantego, Szkoły Podstawowej nr 18 im. ks. Konstantego Damrota, Szkoły Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej, Szkoły Podstawowej nr 21 im. bp.  Wilhelma Pluty, Eucharystycznego Ruchu Młodych oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Wyplera.
Po przywitaniu gości przez panią dyrektor Barbarę Siemińską oraz zaprezentowaniu sylwetki patrona naszej szkoły- Jana Wyplera przez panią wicedyrektor Halinę Dudę, przewodniczący Rady Miasta, Kazimierz Myszur odczytał Uchwałę Rady Miasta o nadaniu sztandaru szkole. Następnie wiceprezydent Michał Pierończyk oficjalnie nadał szkole sztandar. Podkreślił jednocześnie, iż jest to ogromne odznaczenie placówki i ważny dzień w jej życiu. Zwieńczeniem tej części uroczystości było symboliczne przybicie gwoździ na pamiątkowej desce.
            „Drodzy uczniowie. Przekazuję sztandar w wasze ręce. Niech prowadzi was ku lepszej przyszłości. Niech zawsze będzie symbolem waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru.”- tymi słowami pani dyrektor przekazała sztandar uczniom. Od tego momentu będzie on nam towarzyszył w najważniejszych szkolnych świętach i akademiach.